Rebreather - Kursy Rebreatherowe


Zapraszam na kursy nurkowania na rebreatherze o każdej porze roku.
Zadzwoń, umów się ze mną , zrobisz intro na rebreatherze , podejmiesz decyzje. Tel. 513125005

   

  Kursy Rebreatherowe - Szkolenie na rebreatherze i nie tylko

 

foto: Jacek "Fother" Klajn foto: Jacek "Fother" Klajn foto: Jacek "Fother" Klajn foto: Jacek "Fother" Klajn foto: Jacek "Fother" Klajn foto: Jacek "Fother" Klajn foto: Jacek "Fother" Klajn foto: Jacek "Fother" Klajn

 

Często w trakcie spotkań w środowiskach nurkowych , szczególnie w gronie nurków technicznych, spotykam się z opinią, że kursy rebreatherowe zaczynające się od podstaw czyli nauki nurkowania to spora przesada, no bo kto jak to ale oni to już raczej nurkować potrafią. W praktyce okazuje się, że nie do końca.

Więc jak to naprawdę jest z tymi kursami rebreatherowym.

 

Wybór instruktora czy rebreathera?

 

Już na wstępie przygody z rebreatherami trafiamy na zupełnie nową sytuację, problem polega na tym, że do każdej marki rebreathera jest odrębny kurs rebreatherowy, przygotowany lub zatwierdzony przez producenta rebreathera. Stwarza to spory problem, ponieważ z praktyki każdy doświadczony nurek pamięta ile razy zmieniał sprzęt nurkowy, głównie za sprawą pogłębiającej się świadomości nurkowej, podejmowanych decyzji co do dalszej kariery nurkowej, środowiska, zmieniającej się sytuacji majątkowej ale często też nie do końca uczciwego naszego instruktora który naszym kosztem czyścił sobie magazyn z niechodliwego sprzętu itp. W przypadku rebreathera sprawa jest o tyle poważniejsza, gdyż jego zakup to wydatek rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest sporo czynników istotnych przy podejmowaniu decyzji , poniżej omawiam te najważniejsze :

 

-budżet jakim dysponujemy czyli kasa. Wydatek to niemały w zależności od zasobności portfela. W pierwszej kolejności podejmujemy decyzje czy kupujemy sprzęt nowy czy używany. W drugiej kolejności przeglądamy ofertę producentów. I tu sprawa nam się trochę ułatwia o ile decydujemy się na kurs w Polsce, ponieważ w naszym kraju jest tylko kilku instruktorów którzy szkolą na sprzęcie 4 producentów. Każdy producent na swojej stronie internetowej ma zamieszczoną listę czynnych instruktorów szkolących na jego sprzęcie. Nic nie szkodzi się umówić, porozmawiać i dowiedzieć ważnych przy wyborze sprzętu i instruktora informacji. Przy okazji warto weryfikować informacje na temat tego samego sprzęty wypowiadane przez różnych instruktorów. Jest rzeczą oczywistą, że każdy zachwala sprzęt na którym szkoli, ale przestrzegam przed oczarowaniem instruktorami , którzy popularność zdobyli niekoniecznie nurkując na rebreatherze.

 

-jak, gdzie i w jakim celu chcemy na rebreatherze nurkować, czyli na co naprawdę nas stać w nurkowaniu. To bardzo ważny temat, trzeba po prostu realnie ocenić co z tym sprzętem zamierzamy robić. Rebreathery są różne bardziej lub mniej przystosowane do określonej formy nurkowania. Do jaskiń nadawać się bardzie inny typ rebreathera, niż do nurkowa w wodach otwartych. Nurkowania wyczynowe, ekstremalne to również innych rodzaj sprzętu. Warto o to spytać instruktora, zweryfikować co mówią inni. Przestrzegam przed sugerowaniem się opiniami tzw. autorytetów internetowych, nurków rebreatherowych w Polsce jest mniej niż instruktorów CCR w Anglii. Warto spytać ich o posiadane doświadczenie własne. Często rebreathery porównywane są do samochodów i istotnie jest tu sporo analogii. Kto nie marzył o posiadaniu, drogiej marki samochodu np. sportowego Jaguara. Tylko problem z tymi autami polega na tym, że kiepsko sprawdzają się na polnych drogach, głębokim śniegu, dużo palą, nic się w nich nie mieści, a serwis o ile jest dostępny może człowieka zrujnować. W rebreatherach sprawa wygląda podobnie, o pewnych rebreatherach się marzy ale w praktyce nie ma na nich gdzie nurkować.

 

-czy chcemy robić kurs w kraju czy za granicą, czyli instruktor. Sprawa wyboru instruktora jest chyba najbardziej obgadanym tematem w środowisku. W tym przypadku sprawa jest prostsza bo jest ich w Polsce mniej niż dziesięciu, wiec do każdego można zadzwonić, spytać o wszystko co wydaje się istotne, można obejrzeć jego stronę internetową . Instruktor doradzając w wyborze sprzętu powinien spytać o te wszystkie zagadnienia o których piszę. Warto go spytać, dlaczego sam wybrał taki a nie inny rebreather. Jakie preferuje nurkowania na nim, gdzie ostatnio nurkował, jak często to robi. To ważne sprawy ponieważ podobnie jak w nurkowaniach technicznych tak i w rebreatherowych obok teorii bardzo ważna jest praktyka. Rebreathery to nadal niewiele poznana dziedzina nurkowania (zwłaszcza w Polsce) wiedza teoretyczna nie poparta praktyką i doświadczeniem nie pozwoli optymalnie wykorzystać tego sprzętu , wręcz może być niebezpieczna. Z praktyki wiem, że najwięcej wiedzy nabyłem nurkując w różnych, najczęściej bardziej doświadczonych środowiskach rebreatherowych na świecie i jest to wiedza której nie nabędzie się czytając Internet lub nurkując stale w tym samym miejscu tym samym środowisku. (Nie mówiąc tu już o standardowej chorobie instruktorów w ogóle, czyli nurkowania tylko przy okazji szkoleń) .

 

-dostępność serwisu remontowego i części zamiennych czyli suport. Bardzo istotna sprawa, ponieważ rebreathery to urządzenia, które jak każde, czasami psują się, wymagają przeglądów, konserwacji. I na dodatek maja to do siebie, że psuja się w najbardziej niepożądanym momencie, np. tuż przed wyjazdem na "wyprawę życia". Szybkość działania serwisu, jego dostępność, dostępność części zamiennych i eksploatacyjnych to często "nurkowa" sprawa życia lub śmierci.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Na czym kurs polega

 

Opisując kurs rebreatherowy oparłem się na mojej wiedzy i praktyce. Jako instruktor amerykańskiej federacji nurkowej PSAI szkolę według standardów tej organizacji. W pierwszej kolejności rozmawiam z zainteresowanym na temat wyboru rebreathera, ja szkolę na angielskim rebreatherze Inspiration, ale w polskim oddziale PSAI w Częstochowie jest też instruktor szkolący (jako jedyny w kraju) na amerykańskim rebreatherze Magalodon, rozmawiamy o obydwu rebreatherach, określamy sobie wszystkie te aspekty wyboru o których wyżej pisałem, możliwe jest również intro na rebreatherze. Ważne też jest , że kandydat dzięki mnie styka się od razu ze środowiskiem nurków rebreatherowych, którzy nurkują wspólnie cały czas, wchodząc w to środowisko ma on dostęp to przeogromnej wiedzy praktycznej jaką dotychczas nabyliśmy.
Jeżeli kandydat decyduje się na Inspiration pomagam w wyborze maszyny, zarówno nowej jak i używanej, pomagam dobrać konfigurację, w przypadku maszyny używanej pomagam w jej nabyciu. Wszystkie materiały związane z kursem czyli podręcznik do nurkowania CCR, zeszyt ćwiczeń, materiały, tablice pomocnicze wszystkie są po polsku i kandydat na nurka otrzymuje je na własność.

 

Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej.

W czasie co najmniej 540 minut wykładów i zajęć praktycznych kandydat na nurka pozna historię rebreatherów ich rozwój oraz dokonania osiągnięte przez nurków na rebreatherach, typy maszyn, ich budowę, zasady działania rebreathera Inspiration, chorób związanych z nurkowaniem na tym sprzęcie, radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych, ratownictwa podwodnego. W trakcie zajęć praktycznych nauczy się rozbierania i składania rebreathera, jego obsługi, konserwacji, przed i po nurkowaniu, uświadomi sobie wagę tych czynności oraz czas ich trwania. W teorii dowie się o specyficznych problemach związanych ze sposobem nurkowania, planowaniem nurkowania. Będzie musiał wykazać się skrupulatnością, cierpliwością i dokładnością.

Z rebreatherem jest trochę jak z małym dzieckiem, stale trzeba się nim opiekować.

Dowie się jak radzić sobie z pływalnością mając trzy źródła wyporu i nie mogąc posługiwać się płucami.

 

W międzyczasie rozpoczniemy nurkowania na basenie lub płytkim zbiorniku do 10m, mamy na to minimum 120 min. W tym czasie kandydat nauczy się obsługi sprzętu w wodzie, pozna, poprzez zasymulowanie, wszystkie sytuacje awaryjne jako mogą się zdarzyć pod wodą, procedur bezpieczeństwa, zachowania w nietypowych sytuacjach.

 

Następnie przyjdzie czas na nurkowania głębsze początkowo na głębokości 10-15m ,następnie 16-25m, potem 26-40 i ostatnie zaliczeniowe na głębokości do 45m. Razem 8 nurkowań z łącznym czasem minimum 360 min. Na zajęciach w płytkich wodach otwartych, powtarzamy zajęcia basenowe tylko przy większej głębokości operacyjnej, ćwiczymy wstęp do ćwiczeń w nurkowaniach planowanych. Na większej głębokości operacyjnej (do 40m), powtórka zajęć z wód płytkich, nurkowania samodzielnie zaplanowane. Wszystkie zadania do wykonania omawiamy na powierzchni, ćwiczymy co się da na sucho, powtarzamy w wodzie.


Wszystkie ćwiczenia wykonujemy w toni przy prawidłowej pływalności.

 

Z czym są największe problemy - z pływalnością. W rebreatherze są trzy źródła wyporu, worek wypornościowy, suchy skafander i counterlungi (worek lub worki oddechowe). Ponieważ w ustach stale mamy ustnik oddychamy w pętli oddechowej więc nie da się płucami regulować pływalności. Pozostaje inflator i suchy skafander. Najgorzej jest przy wynurzaniu kiedy wszystkie źródła wyporu zwiększają objętość, dodatkowo elektrozawór przy wysokim set poincie wtryskuje tlen do pętli. A tu trzeba np. strzelić bojkę, lub zatrzymać się na przystanku dekompresyjnym, lub w jaskini utrzymać się na określonej wysokości od dna i stropu.

 

Kurs praktyczny kończy się nurkowaniem na głębokość operacyjną do 45m, kandydat na nurka, samodzielnie przygotowuje rebreather do nurkowania, przygotowuje plan nurkowania. Prezentuje poprawne wykonanie wszystkich procedur bezpieczeństwa na powierzchni oraz w wodzie. Wykonuje jeszcze raz wszystkie ćwiczenia wymagane kursem m.in. odpowiednią pływalność, przełączanie się na obieg otwarty, zachowanie w sytuacjach awaryjnych, ratownictwo podwodne wiele innych. Wykonuje prawidłowo plan nurkowy, wynurza się w odpowiedni sposób, wykonując odpowiednie procedury, zachowując szybkość wynurzenia .


Kurs teoretyczny kończy się egzaminem testowym podsumowującym nabyta wiedze teoretyczną i praktyczną.

 

Na koniec trochę danych praktycznych

 

Moje kursy odbywają w Częstochowie - to jeżeli chodzi o część teoretyczna i basenową. Płytkie nurkowania w wodach otwartych Koparki lub Zakrzówek. Głębokie nurkowania, kamieniołomy w Niemczech. Dlaczego w Niemczech bo ja przygotowuje nurków do nurkowań warunkach najtrudniejszych dla nurka i rebreathera czyli w zimnej ciemnej wodzie. Jak kandydat poradzi sobie w takim środowisku to poradzi sobie jako nurek w każdym. Po zdaniu egzaminów jakiś czas nadal nurkujemy razem, młodzi adepci sztuki rebreatherowej w tym czasie szlifują umiejętności, zdobywają wiedzę praktyczną oraz inną posiadaną przeze mnie a nie wymaganą kursem.

 

Kto może uczestniczyć w kursie - wszyscy nurkowie Advanced Nitrox, z tym że w zależności od federacji (np. PSAI i IANTD ) uprawnienia będą dotyczyły nurkowa do głębokości 45m lub do 40m (np. TDI)

 

Koszty kursu to około 4000 - 4500 zł w tych pieniądzach jest licencja, podręczniki i materiały, absorbent, gazy czyli powietrze i tlen, basen, wypożyczenie rebreathera na okres kursu. Koszty kandydata to opłaty związane z wyjazdem do miejsc nurkowych.

 

Czy to jest drogo ? cóż znów nasuwa mi się analogia do samochodów, można jeździć przestarzałym ale tanim np. Polonezem a można też jeździć bezpiecznym ale drogim np. Volkswagenem.

 

Rebreather, szczególnie o obiegu zamkniętym ,to równoległa do obiegów otwartych droga rozwoju nurkowań, idealnie nadaje się do nurkowa wrakowych , jaskiniowych, ekstremalnych. Jest to kosztowna droga, a więc nie nadaje się do masowego użytku, przeznaczona jest dla tych, którzy z nurkowań pragną czerpać maksimum tego co można.

 

ZAPRASZAM

 

 

       *Powielanie zdjęć bez zgody
        właściciela zabronione
autor: Jacek Klajn, CCR Instructor PSAI, 20.05.2010 rok